601afb492af10715b0b407ef

Boğaziçi’ne Yeni İddianame: #BundanSonrasıBizde

Boğaziçi Üniversitesine atanan kayyum rektör Melih Bulu’ya yönelik protestolar sürerken, eylemlere katılan öğrenciler hakkında yeni bir iddianame düzenlendi. İddianamede 97 öğrenci hakkında suçlamalara yer veriliyor. Öğrenciler hakkında ““Kanuna Aykırı Toplantı ve Yürüyüşlere Silahsız Katılarak İhtara Rağmen Kendiliğinden Dağılmamak Sureti ile 2911 Sayılı Yasa’ya Muhalefet” suçlamasıyla ceza talep ediliyor.

1 Şubat’ta Boğaziçi Dayanışmasının çağrısıyla Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs önünde toplanmak üzere yola çıkan öğrencilere, Etiler civarında bir polis saldırısı gerçekleşmiş ve öğrenciler gözaltına alınmıştı. Dosyada öğrencilerin taşıdığı pankart ve dövizler suç unsuru olarak kabul edilirken, gözaltıları takip etmek üzere alanda bulunan Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şube Sekreteri Avukat Ezgi Önalan hakkında da suçlamalar yer alıyor.

Gözaltına alınan 108 kişiden, 10’u hakkında aynı kapsamda yürütülen bir soruşturma bulunması ve 1 öğrencinin 18 yaşından küçük olması sebebiyle dosyaları ayrıldı.

“Yasak olmasına ve uyarılara rağmen” eylem iddiası

İddianamede öğrenciler hakkında “Beşiktaş ve Sarıyer İlçesi Umumi Hıfzıssıhha Kurullarının ve Valiliğin COVID-19 pandemisi nedeniyle eylem ve etkinlikleri yasaklamasına rağmen öğrencilerin basın açıklaması için toplandığı” ifade ediliyor. Ayrıca “İstanbul Valiliği tarafından konu ile alakalı alınan yasaklama kararının kolluk görevlileri tarafından gruplara bildirildiği ve şahıslara dağılmaları yönünde birden fazla kez ikazda bulunulduğu” ifade edilen eylemde öğrencilere kademeli olarak müdahale edildiği iddia ediliyor.

Ancak öğrenciler henüz eylem alanına ulaşmamışken gerçekleştirilen gözaltı işleminde öğrencilerin yere yatırılarak ve ters kelepçeyle gözaltına alındığı görüntüler basına yansımıştı. Orada bulunan milletvekilleri ve avukatlar da yasak kararının hukuki değil keyfi nitelikte olduğunu söyleyerek, yapılan uygulamayı eleştirmişti.

İddianame masumiyet karinesini ihlal ediyor

Hazırlanan iddianamede öğrencilerin taşıdığı yasal döviz ve pankartlar suç unsuru olarak kabul ediliyor. “Kayyum Rektörlere Karşı Ayağa Kalk”, “Akademiye Kelepçe İşlemez”, “Özgür Özerk Üniversite İçin Ayağa Kalk” gibi sloganların yazılı olduğu materyaller iddianame kapsamında değerlendiriliyor.

Ayrıca gözaltına alınan öğrencilerin daha önce Terörle Mücadele Şubesi ve Güvenlik Şube tarafından tutulan kayıtları da dosyaya ekleniyor. Ancak dosyaya eklenen kayıtlar arasında kesinleşmiş hükümler değil, bütün kayıtlar yer alıyor. Böylece öğrenciler hakkında henüz kovuşturması dahi başlanmamış suçlamalar sebebiyle tutulan kayıtları yargılamayı etkileyecek şekilde servis ediliyor.

Davanın ilk duruşma tarihi ise henüz kesinleşmedi.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish