kapak_171128

Anıl ve Şilan’ın Da Dahil Olduğu 23 Öğrenci İçin İddianame Hazır: 10 Yıla Kadar Hapis İsteniyor

2 Şubat 2021’de Kadıköy’de düzenlenen Boğaziçi ile dayanışma eylemlerinde gözaltına alınan öğrencilerle ilgili iddianame hazırlandı. Savcılık, Şilan’ın da içinde bulunduğu 3 öğrenci için 10 yıla kadar ve diğer 20 öğrenci için de 6 yıla kadar hapis cezası istiyor.

İstanbul Anadolu 38. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede 23 öğrenci hakkında 2911 sayılı Toplumsal Gösteri ve Yürüyüş Kanununa Muhalefet suçlaması yer alıyor. Tutuklu bulunan Şilan Delipalta ile Ezgir Ertürk ve Mehmet Şimşek hakkında ise 10 yıla kadar hapis istemi yer alıyor.

Ne olmuştu?

2 Şubat günü düzenlenen eylemde polis, günün erken saatlerinden itibaren bütün Kadıköy’ü ve Kadıköy’e gelen yolları abluka altına almıştı. Ara sokaklarda buluşan öğrenciler, kayyum rektör Melih Bulu’yu protesto etmek için yürüyüş düzenlemişti. Polisin öğrencilerin üzerine araba sürdüğü görüntüler de medyaya yansımıştı.

2 Şubat’ta gözaltına alınan 93 öğrenci arasından 23’ünün gözaltı süresi uzatılmış ve 10’u tutuklama talebiyle hakimliğe sevk edilmişti. Tutuklama talep edilen öğrencilerden Anıl Akyüz ve Şilan Delipalta tutuklanırken 11 öğrenci hakkında yurt dışı çıkış yasağı ve ev hapsi, 2 öğrenci hakkında da yurtdışı çıkış yasağı adli kontrolüne hükmedilmişti.

İstanbul Üniversitesi öğrencisi Şilan Delipalta ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar üniversitesi öğrencisi Anıl Akyüz, 47 gündür tutuklu bulunuyor.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish