EainFH6WsAAPrbL

KOÜ Öğrencileri: “Yarım Saatte Gündeme Girdik, 1 Saattir Sınava Giremiyoruz!”

Kocaeli Üniversitesinde öğrencilerin sınavlara katıldıkları sistem çöktü. Gün boyunca sistem sebebiyle, sınava girişlerde ve sınav esnasında sorular arasında geçişlerde sorun yaşandı. Öğrenciler #KOUSınavSistemiDeğişsin hashtagiyle ve yaratıcı tweetleriyle sosyal medyada eylemde.

Önceki soruya dönelim derken…

Kocaeli Üniversitesi öğrencileri, geçtiğimiz günlerde de sınav şartlarında mağduriyet yaratabilecek noktalar olduğunu dile getiriyordu. Temel sorunlardan biri de, sınav esnasında geçilen bir soruya geri dönülememesiydi. Bugün sınav sisteminin çökmesinin ardından yapılan sosyal medya eyleminde, bir öğrencinin bu konuyu tekrar gündeme getirerek attığı tweet yoğun ilgi gördü: “Önceki soruya geri dönülmüyor diye üzülüyorduk, sonraki soruya da gidilmiyormuş.”

Başka bir öğrenci de benzer şekilde, getirilen sınav şartlarının öğrencilerin kopya çekmesine yönelik önlemler olduğu savunmasını tiye alarak şöyle yazdı: “Kopya çekilmesin diye soruları bile göstermediler helal olsun güzel sistemmiş”

Senato kararına karşı öğrencilerin önerisi: Dinazor oyunu

Öğrenciler sınav sistemini belirleyen Senato’nun konuyla ilgili özenli bir hazırlık yapmadığını belirterek yeni bir öneriyle geldi. Öğrenciler, Google Chrome uygulamasında internet kesildiği zaman çıkan dinazor oyununun ekran görüntüsünü paylaşarak “Buradaki puanımıza göre olsun o zaman” önerisiyle geldi.

Açılmayan sorulara tepki: Soruyu kendimiz mi hayal ediyoruz?

Sınava giriş yapabilenlerin ise yaşadığı temel sorun bazı soruların ya hiç açılmaması ya çok geç yüklenmesi ya da bazı kısımlarının yüklenmesi oldu. Bir öğrencinin attığı tweette paylaşılan ekran görüntüsünde “Aşağıdaki kumpas ölçümünün değeri nedir?” sorusu ve şıklar görülüyor ancak bir kumpas görseli görülmüyor. Öğrencinin sorusu ise şöyle: “Hocam kumpası kendimiz mi hayal ediyoruz?”

Yarım saatte ülke gündemine…

Kocaeli Üniversitesi öğrencilerinin hızlıca örgütlenmesi ve yaratıcı içeriğiyle atılan çok sayıda tweet, #KOÜSınavSistemiDeğişsin hashtagini Türkiye TT listesine 1. sıradan yerleştirdi. 27 binden fazla tweet atılan hashtag ile sorunlarını duyurmaya çalışan öğrenciler isyanını şöyle dile getiriyor: “Yarım saatte ülke gündemine girdik, 1 saattir sınava giremiyoruz.”

Öğrenciler yaşanan mağduriyetin giderilmesi ve sınav sisteminde öğrenci lehine değişiklik ve düzenlemelere gidilmesi talebiyle eylemini sürdürüyor.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish