anket çağrısı web sitei

Anket ve Mülakatlara Katılım Çağrısı

Kampüste İfade Özgürlüğü Araştırması

Merhabalar! Yürütmekte olduğumuz Kampüste İfade Özgürlüğü çalışması kapsamında, Türkiye’deki üniversite öğrencilerinin, bir sivil alan olan kampüsün sunduğu olanaklara ve özgürlüklere erişimini değerlendirerek, öğrencilerin yaşadığı hak ihlallerini ve karşılaştıkları güçlükleri saptamayı amaçlıyoruz. Bu çalışmanın en önemli ayaklarından biri de, anket ve mülakat yoluyla sizlere ulaşmayı planladığımız bu araştırma. Sonucunda, kampüste yaşanan hak ihlallerine dair bilgi toplamayı ve buna bağlı olarak da üniversite öğrencilerinin ihtiyaçlarını belirlemeyi hedefliyoruz. Sizlerin de erişebileceği bir rapor hazırlayarak, kamuoyuyla bu raporu paylaşacağız.

Anket ve mülakatlara katılım için 18 yaş üzeri, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma ve  (Covid-19 salgını öncesi) kampüste örgün öğretimde eğitim gören öğrenci olma şartı aranmaktadır. Örneklemimizin tüm şehir ve üniversitelerdeki öğrencileri temsil etmesini amaçlıyoruz. Bu sebeple, yaygınlaştırma konusunda desteğinize ihtiyacımız var. Sizlerden ricamız, araştırmaya katılım çağrımızı olabildiğince öğrenci arkadaşlarınızla paylaşmanız. 

Anket: Anketi tamamlamak ortalama 15 dakika sürmektedir. Veriler katılımcıların gizliliğini koruyacak bir şekilde toplanmaktadır. Anket boyunca, herhangi bir şekilde kimlik bilgileriniz sorulmayacaktır. Ankete katılım tamamen gönüllülük esasına dayalıdır. Soruları cevaplandırdığınız süre boyunca, herhangi bir sebepten ötürü anketi sonlandırabilir, tamamlamadan ayrılabilirsiniz. 

Ankete katılmak için tıklayınız: bit.ly/37oxKPS

Mülakat: Anketin son bölümünde, mülakata katılmak isteyip istemediğiniz sorulacaktır. İkinci aşamaya da katılmak isterseniz, size ulaşabileceğimiz bir e-mail adresi sorulan kısmı doldurmanız gerekmektedir. Eğer kampüste yaşadığınız ifade, örgütlenme ve toplanma özgürlükleri bağlamında yaşadığınız bir hak ihlali varsa ve daha detaylı bir şekilde bizimle paylaşmak isterseniz, mülakata katılabilirsiniz. Mülakatlarda, anketin bazen belirli cevaplarla sınırlandırdığı konuları, görüşme esnasında açabilmek amaçlanmaktadır. Bu sebeple, anket ve mülakatlar, birbirlerini desteklemesi üzerine kurulmuştur. 

Öğrencilerle mülakat esnasında bire bir (1) görüşülüyor olmasının yanında, araştırma raporunda kişilerin isimlerine yer verilmeyecek, katılımcılar anonimleştirişeceltir. Mülakat yapılan kişinin onayı alındığı takdirde, ses kaydı yapılacak ve kayıtlar güvenli bir şekilde saklanacaktır.

Çalışmayla alakalı daha çok bilgi almak isterseniz ya da anket sorularıyla ilgili eleştiri ve önerileriniz varsa bize merhaba@civicspacestudies.org adresinden ulaşabilirsiniz.

(1) Mevcut pandemic koşullarından ötürü görüşmeler Zoom bağlantısı üzerinden yapılacaktır. Katılımcıların onayı dahilinde sadece ses kaydı alınacaktır.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish