797622Image1

49 Tutuklu Serbest Bırakılsın!

Anayasa Mahkemesi’nin “Kendisini o kültürün bir parçası olarak gören her kişinin 1 Mayıs günlerinde Taksim Meydanı’nın ifade ettiği anlamı doğrudan tecrübe etmek ve edindiği tecrübeyi kuşaklar boyunca aktarmak için burada bulunma hakkı vardır.” kararına rağmen Taksim Meydanı valilik tarafından kutlamalara kapatıldı. Çeşitli demokratik kitle örgütleri, sendikalar, meslek odaları ve gençlik örgütleri Taksim’e çıkan sokaklardan gruplar halinde, Saraçhane’de ise Taksim Meydanı’na yürümek üzere daha toplu bir şekilde AYM’nin de lehine karar verdiği üzere 1 Mayıs’ı kutlamak için bir araya geldi. Saraçhane’de 1 Mayıs’ı kutlama hakkı çeşitli biçimlerde engellenen, toplantı ve yürüyüş hakkına sahip çıkan demokratik kitle örgütleri polisin gaz ve plastik mermili saldırısı ile karşılaştı. 1 Mayıs günü mevcutlu bir şekilde gözaltında tutulan 35 kişi 4 gün nezarette kaldı ve çeşitli taciz ve işkence iddialarına rağmen avukatlarıyla görüştürülmediler.

3 Mayıs günü sabah saatlerinde 30 kişi evleri polis tarafından basılarak, kapıları kırılarak gözaltına alındı. 4 Mayıs günü gözaltında olan 65 kişiden 38’i tutuklandı. Arkadaşlarını gün boyu adliye önünde bekleyenlerden 12 kişi daha ev baskınıyla gözaltına alındı ve ertesi gün çıkarıldıkları mahkemece 11’i tutuklandı. Son tutuklamalarla birlikte 1 Mayıs kutlamalarından dolayı tutuklanan kişi sayısı 49 oldu.

Anayasa ve uluslararası sözleşmeler ve Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararla yasal güvence altında olması gereken Taksim Meydanı’nda gösteri ve yürüyüş hakkı engellenip, gözaltı süresi boyunca türlü cinsel şiddete, tacize, işkenceye maruz kaldığını iddia eden çoğunluğu genç, üniversite öğrencisi olan ve halihazırda eğitim hakları engellenen 49 tutuklunun derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının, meydanlarda ifade özgürlüğünü kullanmanın bedelinin gözaltı, işkence ve tutuklama olmadığını ifade ediyor, aşağıda imzası bulunanlar olarak insan hakları savunucularını tutuklu 49 arkadaşımızla destek ve dayanışma göstermeye çağırıyoruz.

17 Mayıs Derneği, Göç İzleme Derneği, Hak İnisiyatifi Derneği, Hakikat Adalet Hafıza Merkezi, İnsan Hakları Derneği, İnsan Hakları Gündemi Derneği, Kaos GL, Lambda İstanbul Lezbiyen Gey Biseksüel Trans İnterseks Artı Dayanışma Derneği, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği, Research Institute on Turkey, Sivil Alan Araştırmaları Derneği, Sosyal Politika Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD LGBTİ+), Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Yaşam Bellek Özgürlük Derneği

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish