haber – website (7)

ABD’de Öğrencilerden Filistin ile Dayanışma Eylemleri

m.güneş

Amerika Birlişik Devletleri’nde öğrenciler tarafından eş zamanlı olarak birçok eyalet ve üniversitede Filistin ile dayanışma eylemleri düzenleniyor. İlk olarak New York eyaletindeki Columbia University öğrencilerin başlattığı Filistin ile Dayanışma eylemi, idare ve kolluğun saldırısına maruz kaldı. Hemen akabinde diğer eyalet ve üniversitelere de yayıldı eylemler.

Eylemlerin şiarı genel olarak soykırımın durdurulması ve İsrail’e boykot. Öğrenciler üniversitelerinin soykırım suçuna ortak olmaması, ilişkileri daraltması gerektiğini söylerken bir yandan da verilen paraların savaşa değil eğitime harcanması gerektiğini dile getiriyorlar.

Genç üniversitelilerin eylem yaptığı üniversiteler ve bu üniversitelerin bulunduğu eyaletlerin listesi şöyle: (Sırasız yazılmıştır.)

 • Columbia University (New York)
 • Yale University (Connecticut)
 • New York University
 • Emerson College (Massachusetts)
 • Massachusetts Institute of Technology : MIT
 • Tufts University (Massachusetts)
 • University of Texas at Austin
 • Harvard University (Massachusetts) 
 • Brown University (Rhode Island)
 • University of North Carolina
 • University of California, Berkeley
 • University of Maryland
 • University of Michigan
 • San Jose State University (California)
 • South California Uni.
 • New School University (New York)
 • Stanford University (California)

Üniversite yönetimlerinin ve kolluğun öğrencilere karşı tavrı çeşitlilik gösteriyor. Columbia University’de başlayan ilk eylemlerde idare ile öğrenciler arasında kriz çıkmış, kampüse giren polis şiddet uygulayarak öğrencileri gözaltına almıştı. Rektör Minouche Shafik eylemci öğrencilerin üniversite işleyişini tehdit ettiğini söylemiş, polisi bizzat kendi davet etmişti. 108 öğrenci polis gözaltına alınmış, 80’e yakın öğrenciye de idare uzaklaştırma cezası vermişti. Öğretim görevlileri öğrencilere yönelik baskıları protesto etmek amacıyla bir yürüyüş düzenlemiş ve ellerinde “Öğrencilerimizden elinizi çekin!” yazılı pankartlar taşımıştı. İdare ise bahar döneminin sonuna kadar dersleri uzaktan verileceğini açıklamıştı.

Müteakiben North Carolina’da gerçekleşen eylemlere ise ABD Temsilciler Meclisi Üyesi ve Michigan Milletvekili, Demokrat Partili Rashida Tlaib de katıldı.

University of Texas’da düzenlenen eyleme polis müdahalesi oldukça şiddetli oldu. “Dağılın!” çağrısı yapılan öğrenciler oturma eylemlerine devam edince the Guardian’ın haberine göre 34 kişi gözaltına alındı.

Vox’un haberine göre de Yale University’de düzenlenen nöbetin (öğrencilerin açık alanlarda kamp kurarak nöbet tuttuğu bir eylem biçimi) üçüncü gününde 50’ye yakın öğrenci gözaltına alındı. Aynı günün akşamı New York University’deki protestoyu idare “yıkıcı, düşmanca” olarak niteledi ve polis tarafından gözaltı yapıldı.

Protestocu öğrencilere kimi üniversitelerin akademik kadrolarından da destek geldi. Serbestiyet‘in yaptığı habere göre New York University öğretim üyeleri, kampüse polis girmemesi ve protestocu öğrencilerin kolluk şiddetine maruz kalmaması için öğrencilerin kurduğu Gazze Dayanışma Kampı etrafında zincir oluşturdu. Ayrıca, University of Texas at Austin akademik kadrosu kampüse kolluğu davet etme kararı alan Rektör ve idari kadrosunu kınadıkları bir açıklama yayınladı. Açıklamadan bir kesit: (Çeviri, haberin yazarı tarafından yapılmıştır.)

[…]

Öğrencilerimizin planlı ve barışçıl eylemine devam etmesine izin vermek yerine, yöneticilerimiz kampüsümüzü savaş alanına çevirdi. […] Birkaç gün önceki son sayımda gözaltına alınan öğrenci sayısı 17’ydi. [ama] Gözaltılar [hala] devam ediyor. Öğrencilerimizin iyiliği ve güvenliği hususunda derin bir endişe içindeyiz. […]

[…] Kolluk kuvvetlerini kampüse çağırmak ve -kolluk şiddetine dair, öğrencilerin tehlikede olduğuna dair çok sayıda delilin varlığına rağmen- kolluğun geri çekilmesini reddetmek suretiyle kampüsümüzü tamamını güvensiz hale getirdiniz. Öğrencilerimizi riske attınız.

Yarın hiçbir iş olağan seyrinde süremez. Ders yok, notlandırma yok, çalışmak yok, ödev yok. […]

Endişeli University of Texas at Austin Öğretim Üyelerinin Açıklaması

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ilgili eylemler hakkında açıklamada bulundu. The New York Times’ın yaptığı habere göre Netanyahu öğrenciler aleyhinde şu ifadeleri kullandı: (Çeviri, haberi yazan tarafından yapılmıştır.)

Amerikan Üniversiteleri Kampüslerinde olanlar korkunç. Anti-semitik (yahudi-karşıtı) çeteler önde gelen üniversiteleri ele geçirmiş. İsrail’in ilgası için çağrı yapıyorlar. Yahudi öğrencilere saldırıyorlar. Yahudi öğretim üyelerine saldırıyorlar.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish