597_15_5a90163adfba3

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinde İşçi Alımındaki Torpil İddiaları Öğrencileri Endişelendiriyor

Abdullah Memiş

Geçtiğimiz günlerde Van Yüzüncü Yıl Üniversitesine işçi alımı için noter huzurunda yapılan ve canlı olarak yayınlanan kura sırasında gerçekleşen torpil, aynı ismin art arda 2 kez çekilmesi ile gözler önüne serildi. Sosyal medyada ve öğrenciler arasında bu durum büyük bir tepki ile karşılandı.

Yüzüncü Yıl Üniversitesinde okuyan öğrenciler, işçi alımlarında liyakat yerine tanıdık ve ayrıcalıklı ilişkilerin öne çıktığını belirterek, bu durumun gelecekte kendilerinin de yaşamaması için üniversite yönetimine ve iktidar kanadına çağrıda bulundu. Fakat bu çağrılar bir noktaya kadar ulaşabilmiş durumda. Öğrencilere personel daire başkanlığının yaptığı açıklama sorulduğunda bir öğrenci,

“Yani bana pek inandırıcı gelmedi. Türkiye’de öğrenci olmak yeterince zorken bir de şeffaflığın olması gereken kurumlarda bu tür olayların yaşanması gelecekte atanma hayallerimi bir hayli derinden etkiliyor. Umutsuzum açıkçası.” 

diyerek yapılan açıklamanın güven vermediğine değindi. Öğrenci ayrıca işçi alımlarında yaşanan torpil iddialarının eğitim ortamına olan güvenlerini sarstığını belirtiyor. Öğrenciler, adil bir rekabet ortamının sağlanması ve liyakatin ön plana çıkması için daha sıkı önlemler alınması gerektiğini savunuyor. Bazı öğrenciler ise, işçi alım ilanlarına başvurduklarında, torpil olmadan işe alınmalarının neredeyse imkansız olduğunu belirtiyor.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinde yaşanan işçi alımında torpil iddiaları, üniversite yönetimi tarafından ciddiye alınması gereken bir sorun olarak öğrenciler arasında öne çıkıyor. Öğrencilerin güvenini yeniden kazanmak ve adil bir ortam sağlamak için şeffaf ve objektif bir sürecin uygulanması hayati önem taşımakta.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish