haber – website (4)

Boğaziçi Üniversitesinde Direniş 3 Yaşında!

m.güneş

Boğaziçi Üniversitesinde AKP’li Melih Bulu’nun atanması ile başlayan ve Bulu’nun görevden alınmasının ardından Naci İnci’nin gelişi ile de süren direniş, üçüncü yılını doldururken direnişe destek devam ediyor. 29 Aralık 2023 – 5 Ocak 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilen Özgür, Özerk ve Demokratik Üniversiteler İçin İmza Kampanyası’na 5 bin 465 kişi katılım gösterdi. Bu destek, Boğaziçi İçin Mezunlar Girişimi’nin (BUİM) web sitesi üzerinden gerçekleştiriliyor ve topluca toplanan imzaların yakında bir gazete ilanıyla kamuoyuyla paylaşılması planlanıyor.

İmza metni, Boğaziçi Üniversitesine yönelik müdahalenin dördüncü yılına girilirken, direniş gösteren akademisyenlere, öğrencilere, mezunlara ve çalışanlara destek veriyor. Metinde, özgür, özerk ve demokratik üniversite taleplerinin anayasal haklar olduğu vurgulanıyor ve Boğaziçi Direnişi’nin demokratik yollarla dile getirilmiş bir mücadele olarak meşru olduğu ifade ediliyor.

Ayrıca, Sivil Alan Araştırmaları Derneği olarak biz de Boğaziçi Direnişi’nin dördüncü yılına girerken geçen yıllar boyunca yaşanan gelişmeleri belgelemek ve hafızalaştırmak adına sürdürdüğümüz Boğaziçi Direnişi Kronolojisi adlı çalışmamızı güncellendik. Bu kronolojiyi sürekli güncelleyerek daimi bir arşiv oluşturmayı hedefliyoruz. 2 Ocak’ta Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesine kayyum rektör olarak atanmasından bu güne geçen sürede, Direniş ile ilgili her türlü önemli gelişmeyi içermesi için çabaladık ve çabalamaya devam ediyoruz. Derneğimizin web sitesinde yer alan bu kaynağın Boğaziçi Direnişinin geçmişini ve gelişimini, anlarını ve dönüm noktalarını anlamak ve araştırmak isteyenler için önemli bir referans noktası haline gelmesini umuyoruz.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish