Adsız tasarım (1)

#YasağaRağmen

Sivil alanın önemli aktörlerinden olan öğrenciler anti-demokratik uygulamaları ve yasakları son yıllarda en yoğun şekilde deneyimleyen gruplardan oldu. Yine de, tüm bu baskı, sindirme ve zulüm politikaları karşısında üniversite öğrencileri yeni mücadele ve dayanışma yolları inşaa etti. Öğrenciler #YasağaRağmen  mücadelelerini en önde sürdürüyor, #YasağaRağmen bulundukları her alanda yine dayanışmayı ilmek ilmek örüyor.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi mezuniyet yürüyüşü rektörlük tarafından düzenlenmediği için öğrenciler kendi inisiyatifleri ile bir mezuniyet yürüyüşü düzenlemeye karar verdi. Bunun üzerine rektörlük öğrencilere hiçbir bilgi vermeden yıllardır mezuniyetin yapıldığı ODTÜ Devrim Stadyumu’nun adını ODTÜ Stadyumu olarak yazdığı bir mezuniyet duyurusu yaptı. Ayrıca ülke bayrakları ve ODTÜ flaması dışında herhangi bir bayrağın Devrim Stadyumu’na alınmayacağı şeklinde de kısıtlama getirildi. Rektörlük kısıtlamalara uymayanlara yaptırım olarak da soruşturma açılacağını ve suç duyurusunda bulunacağını söyleyerek öğrencileri tehdit etti.

ODTÜ öğrencisi Deniz bize bütün engelleme girişimlerine rağmen açılan gökkuşağı bayraklarıyla, pankartlarıyla mezuniyetlerini gerçekleştirdiklerini ve ODTÜ öğrencilerinin bu geleneklerine sahip çıkmaya devam edeceğini söyledi.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish