WhatsApp Image 2023-12-18 at 21.46.05

Sivil Toplum Örgütleri Filistin’de Yaşanan İnsani Felakete Karşı Ateşkes Talebini Büyütmek için Basın Açıklaması Gerçekleştirdi

Sivil toplum örgütleri Filistin’de yaşanan insani felakete karşı ateşkes talebini büyütmek için İstanbul’da Süreyya Operası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Sivil Alan Araştırmaları Derneği olarak bizim de çağrıcısı olduğumuz basın açıklamasında okunan metnin tamamı şu şekilde:

” İşgal Altındaki Gazze Şeridi’nde Hiçbir Yer Güvenli Değil!

İsrail güçleri 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne yönelik binlerce kara ve hava saldırısı düzenledi, on binlerce sivil öldürüldü ve yaralandı. Gazze şehir merkezinde yerinden edilen yüzlerce sivilin sığındığı kiliseyi bombaladı. İletişim ve yakıt kesintilerini gidermemesi sonucu haberleşme ağı durma noktasına geldi, binlerce kişiyi tedavi eden harap durumdaki sağlık merkezlerinin temel hizmetler sunma imkanı ve yıkılan binaların enkazı altında kalan yaralıların kurtarılması engellendi. Uygulanamayacak tahliye emirleri ile binlerce insanı yerinden etti. Su, gıda ve tıbbi malzemelere erişimi kesti.
İsrail’in topyekûn saldırıları karşısında 15 binden fazla sivil öldürüldü, on binlercesi yaralandı.
2 ayı aşkın süredir Gazze Şeridi’nde 2 milyondan fazla insan, feci bir insani kriz ortamında hayatta kalmaya çalışıyor ve daha önce görülmemiş düzeyde sivil kayıplar meydana geliyor.
Buradan tüm devletlere ve uluslararası mekanizmalara bir kez daha hatırlatıyoruz. Sivilleri ve sivil yapıları kasten hedef almak savaş suçudur.
Ayrım gözetmeyen silahlar kullanmak ve saldırılar düzenlemek savaş suçudur.
Çatışma ve savaş durumlarında dahi devletlerin sivilleri koruma yükümlülüğü vardır.
7 Ekim’den beri Gazze’de tanık olduğumuz korkunç şiddetin ve insani krizin çözümü tarafların acilen ateşkes ilan etmesidir.
Sivillerin korunabilmesi, yardım kuruluşlarının Gazze Şeridi’ne yeterli yardım ulaştırabilmesi ve yardımları güvenli ve koşulsuz bir şekilde dağıtabilmesi için acil ateşkes gereklidir.
İsrail Gazze’deki saldırılarına son ver!
Ateşkes hemen, şimdi!” 

17 Mayıs Derneği
Hak İnisiyatifi
Kadın Zamanı Derneği
Kadının İnsan Hakları Derneği
Kaos GL
Lambdaistanbul
Sivil Alan Araştırmaları Derneği
Sosyal Politika, Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği
Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi
Yaşam Bellek Özgürlük Derneği

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish