Direktörümüz Berna Akkızal Adalet Defteri Programına Konuk Oldu

Dernek direktörümüz Berna Akkızal, Adalet Defteri programının geçtiğimiz haftaki bölümünde Elif Akgül’ün konuğu oldu. Programın “Öğrenciler İnsani Yaşam Koşulları İstiyor” konulu bölümünde, öğrencilerin yaşadığı barınma krizi ve KYK yurtlarındaki kötü koşullar konuşuldu.
Barınma sorununun pandemi sonrasında ekonomik krizle birlikte derinleştiğini ve barınma krizinin eğitim hakkını engelleyen bir unsur olduğuna vurgu yapan Akkızal, öğrencilerin barınma hakkına gerekli bütçelerin ayrılmamasıyla öğrencilerin üniversite eğitimlerini almak için büyük şehirlere gitmekten geri durabildiklerini belirtti.

“Fırsatlardan eşit faydalanamamak öğrenciler arasında adalet duygusunun yıpranmasına, zedelenmesine sebep oluyor.”

Yurtlardaki yetersiz kapasiteden ve giderek kötüleşen koşullardan da bahseden Akkızal,yurtların kapasitesinin artırılması ve şartların iyileştirilmesinin devletin sorumluluğunda olduğunu hatırlatarak bütçe görüşmelerinde Gençlik ve Spor Bakanlığının bütçesinin artırılması talebinin AKP ve MHP oylarıyla reddedildiğine değindi.

Öğrencilerin nitelikli barınma talepleri için verdikleri mücadelelerde yurtlardan uzaklaştırılma, burslarının kesilmesi ve disiplin suçlarıyla karşı karşıya kalmasına ilişkin ise direktörümüz Akkızal, bu sorunlarla karşılaşan öğrencilerin idare mahkemesine başvurmak gibi haklarını geri alabilecekleri mekanizmaların var olduğunu belirtti. Öğrencilerin mücadelelerinden video ve görsel kesitlerinin de paylaşıldığı programda direktörümüz öğrencilerin ifade özgürlüğü ve protesto hakkı gibi anayasal haklarını engelleyen yurt yönetmeliğinin değiştirilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Barınma hakkının, eğitim hakkının, ifade özgürlüğünün ve protesto hakkının birbirinden ayrılamayacağını belirtti. Ayrıca Akkızall, kadın mücadelesinin, LGBTİ+ mücadelesinin ve öğrenci hareketinin kesişimselliğine de değindi.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish