WhatsApp Image 2023-10-27 at 12.39.27 (2)

Zeren’in Ölümünde Payı olan Bütün Sorumlular Şeffaf Bir Biçimde Yargı Karşısına Çıkarılsın!!

Kaza Değil İhmal!

25 Ekim akşamı Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) bağlı Aydın-Işıklı Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu’nda 16 öğrenci düşen asansörün içinde kaldı, Zeren Ertaş ise hayatını kaybetti. Öncelikle Zeren’in ailesine, arkadaşlarına ve tüm yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.

Yaşanan bu can kaybını bir kaza olarak değerlendirmiyoruz çünkü hem uzmanların görüşüne göre teknik olarak bakımları yapılan bir asansörün bu şekilde düşmesi mümkün değildir hem de öğrencilerin asansörün bakımıyla ilgili daha önce birçok kez sorunlarını dile getirdiği bilinmektedir. Bu can kaybı ihmal kaynaklıdır ve idarenin sorumluluğundadır.

Zeren’in ölümünde payı olan bütün sorumlular şeffaf biçimde yargı karşısına çıkarılmalıdır. Yaşananlar sadece bir yurttaki ihmalden kaynaklanmıyor, neredeyse bütün KYK yurtlarında benzer sorunlar yaşanıyor. Bugüne kadar öğrencilerin şikayetleri gerektiği gibi dikkate alınmadığı için benzer bir facia herhangi bir KYK yurdunda da yaşanabilirdi.

Öğrenci Ölümleri Politiktir!

Burada bütün olarak Kredi Yurtlar Kurumu ve Gençlik ve Spor Bakanlığı başta olmak üzere bütün siyasilerin sorumluluğunu hatırlatmak istiyoruz. Öğrenci intiharları gibi alınmayan önlemler ve ihmaller sebebiyle öğrencilerin hayatını kaybetmesi de politiktir ve KYK yurtlarında yaşayanların öğrenim görebilmek için bu koşullarda KYK yurtlarında kalmaktan başka yolu olmayan öğrenciler olduğu düşünülürse görülecektir ki bu ölümler aynı zamanda sınıfsaldır.

Sivil Alan Araştırmaları Derneği olarak Zeren Ertaş’ın ölümünün ardından ülke çapında onlarca yurtta, üniversitede ve kent meydanında yapılan eylemlerle dayanışma içinde olduğumuzu; bir öğrencinin daha hayatını kaybetmemesi, öğrencilerin insanca koşullarda öğrenim görebilmesi, barınabilmesi ve yaşayabilmesi için elimizden geleni yapmaya devam edeceğimizi belirtiyor ve hak örgütlerini de dayanışmaya çağırıyoruz.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish