WhatsApp Image 2023-11-08 at 14.33.06

Koç Üniversitesi Öğrencilerinden Filistin ile Dayanışma Eylemi

Koç Üniversitesi öğrencileri 8 Kasım günü “From the river to the sea Palestine will be free (Nehirden denize Filistin özgür olacak)” pankartıyla bir yürüyüş ve eylem gerçekleştirdiler.

Sıklıkla “Nehirden denize özgür Filistin” “Filistin’e özgürlük İsrail’e boykot” “Free free Palestine” sloganları ve İngilizce, Türkçe ve Arapça olarak sloganlar atıldı. Yürüyüş sonunda öğrenciler 3 dilde basın açıklamalarını gerçekleştirdi. Şiirlerin okunduğu, katılanların duygularını ifade etmek üzere söz aldığı eylem; Filistin ile dayanışma çağrısıyla sona erdi.

Gerçekleştirilen basın açıklamasında; birinci ayını dolduran savaşta 2.5 milyon insanın yaşadığı Gazze’de hastane, okul, kilise, cami ve yardım kuruluşları dahil olmak üzere, hiçbir ayrım gözetmeksizin bombalanarak, büyük bir katliam gerçekleştirildiği ve bunun adının soykırım olduğu ifade edildi. Açıklamada, Gazze’deki ablukanın ve İsrail tarafından gerçekleştirilen katliamların uluslararası kurumlar ve Batılı ülkeler tarafından görmezden gelindiği, İsrail’in işlediği savaş suçlarının ise savunulduğu vurgusu yer aldı. Direnen Filistin halkına selam gönderilerek bitirilen basın açıklamasında: “Bizler Koç Üniversitesi öğrencileri olarak, Hükümetin, hamasi söylemleri bir kenara bırakıp, İsrail ile olan askeri, ticari, akademik ve kültürel, tüm anlaşmaları iptal etmesini, İsrail’in yaptığı katliama karşı somut adımlar atılmasını talep ediyoruz. Ve Üniversitemizin tüm bileşenlerini, İsrail’in işgal ve katliamına karşı, Filistin halkının yanında durmaya çağırıyoruz.” denildi.

 

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish