diyarbakırafiş

Öğrenci Davaları İçin Avukatlar Çalıştayları başladı

Özellikle son iki yılda ifade, örgütlenme ve toplantı hakkını kullandığı için onlarca öğrenci tutuklandı, yüzlerce öğrenci gözaltına alındı, burs kesme ve yurttan atma gibi yaptırımlara maruz kaldı, ceza davaları ve disiplin soruşturmalarıyla karşılaştı. Bu süreçte öğrencilere hukuki destek veren ve davaları takip eden onlarca avukat oldu. Böylece ortaya benzer süreçlerin işlediği, adeta bir örüntü olarak seyreden hukuki süreçler çıktı ki biz bunları öğrenci davaları diyerek kavramsallaştırıyoruz. Öğrenci Davaları İçin Avukatlar Çalıştayları da bu gerçeklerden hareketle doğdu.

Öğrenci Davaları İçin Avukatlar Çalıştayları 9 Eylül Cumartesi günü Diyarbakır Barosu ev sahipliğinde başladı. Öğrencilere yönelik açılan davaları ve öğrencilerin açabileceği davaları konuştuğumuz oturumların ardından geçmiş süreçlerde öğrenci davalarında hukuki destek vermiş avukatların deneyimlerini dinledik. Önümüzdeki dönemde öğrencilerin haklarını kitlesel olarak ihlal edebilecek olası bir hukuki/idari saldırı durumunda neler yapabileceğimizi bu deneyimlerden hareketle konuştuk. Baroların, hukuk ve meslek örgütlerinin bu süreçlerde üzerine nasıl bir sorumluluk düştüğünü; avukatların öğrenci hareketinin yoğun eylem dönemlerinde nasıl bir konum alması gerektiğini de tartıştık. Çalıştay boyunca her konuda destek sunan Diyarbakır Barosuna dayanışmaları için tekrar teşekkür ederiz.

Öğrenci Davaları İçin Avukatlar Çalıştayları, ikinci ayağıyla 16 Eylül’de İzmir Barosu ev sahipliğinde devam edecek. Eğer bir avukat veya stajyer avukatsanız ve hala başvurmadıysanız başvuru formuna şuradan ulaşabilirsiniz.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish