F3_TGkOWsAALASJ

Hacettepe Üniversitesi 500 öğrenciyi yurttan atıyor

Hacettepe Üniversitesi yönetimi, artık yıl (lisans döneminde dördüncü yılını aşmış) öğrencileri yurtlardan çıkarmaya hazırlanıyor. Öğrenciler karara tepkili.

Hacettepe Üniversitesi yönetimi, 2023-2024 eğitim-öğretim yılının başlamasına 1 aydan az süre kala, artık yılında olan öğrencilerin yurtlarda kalamayacağını açıkladı. Bu durumda olan öğrencilerin sayısı yaklaşık 500 civarında. Öğrenciler, Hacettepe Üniversitesi yönetiminin verdiği bu kararı üniversiteyi ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’nı etiketledikleri bir sosyal medya çalışması ile geri çektirmeye çalışıyor.

Öğrenciler, “başarısızlık” kriterinin barınma hakkının gasp edilmesi için bir gerekçe sayılamayacağını söylemekle beraber, dönem uzatmanın başarısızlık olarak kabul edilmesini de doğru bulmuyor. 6 Şubat depremlerinin etkisi hala sürerken, deprem bölgesinden yüzlerce öğrenci bulunan Hacettepe Üniversitesi’nin özellikle bu yıl böyle bir karara imza atmasını eleştiriyor. Öğrenciler, bu kararın kendilerini çaresizliğe iteceğini ifade ederken, Hacettepe Üniversitesi Kuir Araştırmaları Topluluğu da bu kararın öğrencileri cemaat-tarikat yurtlarına mecbur etme tehlikesi barındırdığına dikkat çekiyor. Ayrıca, her dönem hemen her bölümde kapasite artışına gidilirken barınma sorununu çözmek için öğrencileri mağdur etmeyecek bir önlemin neden alınmadığı da öğrencilerin sorduğu sorular arasında.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish