haber – website (2)

Ner’desin Aşkım? Mezuniyetteyim Aşkım!

m.güneş

Maltepe Üniversitesinin 22 Temmuz tarihinde gerçekleşen 2022-23 akademik yılı mezuniyetinde bir yeni mezun gökkuşağı bayrağı açtı. Üniversitenin Youtube hesabından paylaşılan mezuniyet videosunda da bu anlar mevcuttu. Lakin bayrak açan mezunun ve LGBTİ+ların bayrağın açıldığı anı Twitter’da paylaşmasının hemen ardından Üniversite, Youtube kanalındaki videodan ilgili bölümü kesti ve videoyu tekrar yayınladı. Mezun, sosyal medya hesabından olaya tepki gösterdi:

paylaşımımdan sonra bayrak açtığım kısmı kesmişler videonun tamamından. ama yıldıramazsınız. dün yaşandı. vardım, varım, var olacağım. siz ise çirkin zihniyetinizke anılmaktan öte geçemeyeceksiniz

bunu siz çektiniz ve yayınladınız, bu değişmeyecek. beni ayakta alkışlayan, yanımda olan kitle de. bana kocaman gülümseyen hocalarım da

23 Temmuz

Uşak Üniversitesinde yaşananlardan sonra Maltepe Üniversitesi mezuniyet töreninde de açılan gökkuşağı bayrağı, tüm sansür, sindirme, kriminalize etme, ayrıştırma politikalarına rağmen LGBTİ+ların mücadeleden vazgeçmediğine dair bir delil. Uşak Üniversitesindeki mezuniyet töreninde bayrak açan ve hakkında soruşturma başlatılan mezun da Maltepe Üniversitesi mezuniyet törenindeki bayrak açma videoyu şöyle alıntıladı:

Alışın her yerdeyiz! Saldırılarınıza karşı birlikte mücadele edeceğiz

22 Temmuz

Uşak Üniversitesi’nde ne olmuştu?

Uşak Üniversitesinin 17 Temmuz’da gerçekleşen 2022-23 akademik yılı mezuniyet töreninde bir yeni mezun gökkuşağı bayrağı açtı. Bayrak açıldıktan hemen sonra tören sunucusu “Ailelerimizden güçlü bir alkış rica ediyorum!” dedi. Bayrak açma anının görüntülerinin sosyal medyada yayılmasıyla birlikte bayrağı açan mezun hedef gösterildi. Kimi sosyal medya hesapları tarafından bayrak “paçavra”, bayrak açması eylemi ise “(kirli) provokasyon”  olarak nitelendirildi. Mezun -ve nezdinde tüm LGBTİ+lar- hakaret ve ölüm tehditleri aldı.

Olaydan 2 gün sonra -yani, 19 Temmuz’da- Yeni Şafak gece yarısı -saat 00.49’da- girdiği bir haberle mezuna soruşturma açıldığını duyurdu. Yeni Şafak’ın haberinden 20 dakika sonra -yani, 01.19’da- Üniversite, sosyal medya hesaplarından yaptığı duyuruyla “kıyafetine gizlediği LGBT paçavrasını hiçbir yetkilinin izni ve bilgisi olmaksızın […] provokasyon amacıyla ânî bir hamle ile” açan şeklindeki ifade ile kriminalize etmeye çalıştığı mezun hakkında soruşturma açtığını açıkladı.

Üniversitenin ayrıştırıcı ve LGBTİ+ düşmanlığını körükleyen açıklaması büyük tepki çekti. Mezun toplulukları, birçok bireysel kullanıcı, feminist ve/ya LGBTİ+ oluşumu mevzubahis açıklamayı eleştirdi. Bir eğitim kurumunun kriminalize eden bir dil ile, sipariş bir açıklama yazmasına dair olan eleştiri ise en yaygın eleştiriydi. Uşak Üniversitesi mezun Dayanışması ise da açıklamadan sonra bir video yayınlayarak Üniversiteye tepki gösterdi.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish