kıvılcım2

#YasağaRağmen-5

Sivil alanın önemli aktörlerinden olan öğrenciler anti-demokratik uygulamaları ve yasakları son yıllarda en yoğun şekilde deneyimleyen gruplardan oldu. Yine de, tüm bu baskı, sindirme ve zulüm politikaları karşısında üniversite öğrencileri yeni mücadele ve dayanışma yolları inşaa etti. Öğrenciler #YasağaRağmen mücadelelerini en önde sürdürüyor, #YasağaRağmen bulundukları her alanda yine dayanışmayı ilmek ilmek örüyor.

Öğrenciler vakıf üniversitelerinin eğitim ücretlerinde yaptıkları fahiş zamlara karşı mücadelelerini büyütüyor. 

Gün geçtikçe derinleşen ekonomik kriz öğrencilerin eğitim hayatlarını sürdürmesini zorlaştırırken buna vakıf üniversitelerinin eğitim ücretlerine yaptığı zamlar da eklenince bu zorluk daha da büyümüştür. Zamları kabul etmeyen öğrenciler “Müşteri değil, öğrenciyiz!” diyerek mücadelelerini yükselttiler. Üniversite bileşenlerinin dahil olduğu forumlar düzenleyerek ortak açıklamalarda bulundular. Bu süreçte karşılaştıkları disiplin soruşturmaları ve yasaklara rağmen mücadelelerinden vazgeçmediler.

Doğuş Üniversitesi öğrencilerinden Kıvılcım bize zamlara karşı öğrencilerin dayanışma sürecini ve bu dayanışmayla elde ettikleri kazanımları anlattı. 

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish