WhatsApp Image 2022-10-20 at 12.44.59

Çukurova Üniversitesinde Yol Yapım Çalışmaları Mağduriyetlere Sebep Oluyor

Rojda Turgut

Çukurova Üniversitesi’nde yol yapım çalışmaları bağlı mağduriyetleri de beraberinde getiriyor. Çukurova Üniversitesi öğrencisi Rojda, yol yapım çalışmalarıyla birlikte yaşanan sorunları yazdı.

 

Çukurova Üniversitesi’nde öğrenciler uzun yıllardan beri devam eden yol yapım ve ıslah çalışmaları buna bağlı olarak da ulaşım sorunları nedeniyle mağduriyet yaşıyor. Eskiyen binaların yenilenmesi ve aynı binada bulunan fakültelerin ayrılmasına paralel olarak fakülte binalarının taşındığı yeni alanlarda yaşanan bu sorunlar onlarca başvuru, dilekçe ve görüşmeye rağmen oldukça ağır ilerleyen bir süreçte çözüme kavuşmayı bekliyor. 


Ulaşım sorunu tacize de yol açıyor


Kadın öğrenciler birkaç yıl öncesine kadar özellikle bina yenileme ve taşıma işleminin ilk yaşandığı fakültelerden olan hukuk fakültesi ve civarında yeni fakülte binasının ana kampüsten uzak, yolun bozuk ve ulaşımın zor olması otobüslerin de bu civarda oldukça seyrek hatta hiç denebilecek kadar az hizmet veriyor olması nedeniyle yolların tenha olduğu ve defalarca kez tacize maruz kaldıklarını, güvenli hissetmedikleri için toplu gruplar halinde eve, yurda, fakülteye ulaşım sağladıklarını belirtiyorlar.

Fakülte araştırmalarında taciz haberleri ve ulaşım sorunları dikkat çekiyor


Hukuk Fakültesi dördüncü sınıf öğrencisi Saadet Tok üniversite sınavını kazandığı sene hukuk fakültesi ile ilgili araştırma yaparken haberlerin çoğunda fakültenin eğitimi ve başarısından çok kadın öğrencilerin bu yollarda uğradıkları taciz haberlerini, ulaşım sorunlarını gördüğünü ve fakülteye başladığı zaman kendisinin de aynı sorunları bunların üzerinden düzeltilebileceği kadar zaman geçmesine rağmen yaşadığını belirtiyor.


Sadece fakülte civarında değil daha önce kaldığı Fevzi Çakmak Kız Öğrenci Yurdu civarında da üst geçit olmaması ve taciz olaylarının fazlalığı nedeniyle yaşadığını da söyleyen Saadet, bunun için üç yıl önce kurduğumuz Çukurova Üniversitesi Kadın Çalışmaları Topluluğu’muzun birçok imza toplamasına rağmen hala somut bir ilerleme kaydedilemediğini ekliyor. Saadet bu yıl azalan ring otobüsü sayısı nedeniyle yurda çoğu zaman yürüyerek dönmek zorunda kaldığını bu sebeple çok fazla yorulduğunu eğitim hayatı ve hayat kalitesinin bundan olumsuz yönde etkilendiğini ve sorunların bir an önce çözülmesini istediklerini belirtiyor.

Öğrenciler ayrıca ringlerdeki doluluktan ve yurt çevresindeki çalışmalardan da şikayetçi


Ring otobüsleri Çukurova Üniversitesi kampüsü içinde her fakülteden geçmek suretiyle öğrencilere ücretsiz ulaşım sağlıyor. Ancak önceki yıllarda daha sık gelen ve sayıca daha fazla olan ring otobüsleri bu yıl öğrenci sayısı artmasına rağmen bu yıl sayıca daha az ve daha seyrek hizmet veriyor. Öğrenciler de gitgide kötüleşen her anlamda mağdur oldukları ve birçok yönden gelişimlerini engelleyen ekonomik şartlar sebebiyle artan ulaşım maliyetlerini karşılayamadıkları ve kampüs içinde belediye otobüslerinden daha hızlı biçimde ulaşımı sağladığı için ring otobüslerine yönelmek zorunda kalıyor.  

Öğrenciler yurtların içinde ve çevresinde yapımına başlanan gürültü ve çevre kirliliğine yol açan ve trafiği aksatan yol çalışmalarından da oldukça şikayetçi. Yurtla ilgili bu çalışmaların öğrencilerin bulunmadığı yaz tatili dönemi yerine yoğunluğun fazla olduğu eğitim öğretim dönemi içinde yapılması da tepkiyle karşılanan bir durum.

 

Öğrenciler hem eğitim hayatlarının hem de yaşam kalitelerinin bu sorunlardan fazlasıyla olumsuz etkilendiğini belirterek yaptıkları başvuruların, verdikleri dilekçelerin dikkate alınmasını ve yaşadıkları mağduriyetlerin ilgili kurum ve kuruluşlarca ivedilikle çözüme kavuşturulmasını bekliyor.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish