HABERLERDE TWİTTER

Haberlerdeki Üniversite: Medya Gözlem Raporu-2021

Sivil Alan Araştırmaları Derneği olarak, öğrenci aktivizmine dair haberleri taradığımız ve analizini yaptığımız; Haberlerdeki Üniversite: 2021 Medya Gözlem Raporumuzun tamamı yayında!

Gazeteci Beyza Kural’ın kaleme aldığı, Burak Özçetin’in danışmanlığını yaptığı Medya Gözlem Raporumuz ile öğrencilerin; özellikle ana akım medyada nasıl temsil edildiğini, bu temsiliyetin nasıl sonuçlar doğurduğunu tartışmaya açmak istedik.

Raporun sonucunda öne çıkan başlıklar ise şu şekilde:


-Haberlerin büyük bir çoğunluğu negatifti. Öğrencileri hedef göstermesi, nefret söylemine yer vermesi, talepleri görünmez kılması, suçlulaştırmanın baskın olması haberlerin negatif tanımlanmasına yol açan faktörler oldu.

-Haberlerdeki baskın temalar şunlardı: Provokasyon, terör, suç, dini değerlere saygısızlık, sapkınlık ve vandalizm.

-Haberlerde en çok hükümet temsilcilerinin sesi duyuldu. Öğrencilerin, sivil toplum kuruluşlarının, muhalif siyasetçilerin sesleri neredeyse hiç yoktu.

-Öğrenciler, seslerine yer verilen haberlerin hemen hemen tamamında hedef gösterildi.

-Muhalefet partileri temsilcileri, destekçiler, LGBTİ+’lar haberlerde hedef gösterilen diğer gruplar oldu.

-Haberlerde görülmeyen diğer şeyler ise öğrencilerin talepleri ve öğrencilere uygulanan polis şiddeti oldu. Şiddet haberlerinde gösterilen ve öne çıkarılan şey ise eylemci şiddeti oldu.

-LGBTİ+’lara yönelik haberlerde nefret söylemi yaygındı. Siyasetçilerin doğrudan alıntılanan sözleri nefret söylemine dayanak oluşturdu. Haberlere en çok taşınan ve nefret söylemi içeren söylemler İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya aitti.

-LGBTİ+ bayrakları haberlerde değersizleştirilerek ve kriminalize edilerek yer aldı.

-İhlallere yer verilmedi, polis şiddeti görülmedi ve siyasetçilerin nefret söylemleri yaygınlaştırılarak verildi.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish