odtü-eylem

ODTÜ’de Protesto Hakkını Kullanan Öğrencileri Yurtlardan Atmaya Yönelik Değişiklik İddiası

ODTÜ’nün atanmış rektörü Verşan Kök’ün, bugün(26 Nisan 2022) yapılacak ODTÜ Senatosu ve Üniversite Yönetim Kurulu’nun ortak toplantısında protestolara katılan öğrencilerin yurtlardan atılmasının önünü açacak bir taslak sunacağı iddia ediliyor.

Verşan Kök’ün sunması beklenen ODTÜ Yurtlar Yönetmeliği’ndeki değişiklik ile eylemlere katılan, kendisini ve üniversite yönetimini eleştiren öğrencilerin yurtlardan çıkarılarak cezalandırılmasının önü açılacak. Sık sık ODTÜ’deki protestolara yönelik tavrıyla gündeme gelen Kök en son yemekhane eylemlerine katılan öğrencileri disiplin soruşturması açmak ile tehdit etmişti.

Medyascope ve Sendika.Org’un ulaştığı bilgilere göre mevcut yönetmelikte “Yetkililerden izin almaksızın ve yasalara aykırı biçimde; Üniversite veya Yurt Müdür ve Yöneticilerinin herhangi birine karşı veya Yönetimin bir kararını protesto amacıyla her çeşit gösteri düzenlemek, gösteri veya boykot eylemine katılmak, bu konuda öğrencileri kışkırtmak” maddesi yer alıyor ve bu maddenin genişletilmesi planlanıyor. Fiilen uygulanmayan maddenin genişletilmesi ile öğrenciler hem disiplin soruşturmalarıyla hem de yurtlar üzerinden cezalandırılabilecek.

Sunulacağı iddia edilen bu değişikliğin kabul edilmesi ile ifade özgürlüğü ve protesto hakkını kullanan öğrencilerin; barınma haklarından maruz bırakılmasının önü açılacaktır. Bu ihlallerin oluşmaması için yetkililere, sunulması beklenen değişiklikten dönülmesi için çağrıda bulunuyor “Kampüslerde Şiddetsiz Protesto Haktır!” diyoruz.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish