Adsiz-tasarim-2020-12-09T160757.959

Deutsche Welle: Danıştayın Gösteriye Katılan Öğrencinin Yurttan Atılamaz Kararı Üzerine

Anadolu Üniversitesi Fransızca Öğretmenliği öğrencisi Cem Ulucan’a 2017 yılında katıldığı bir basın açıklamasından dolayı üniversite tarafından disiplin cezası verildi. Disiplin cezası almasının ardından kaldığı KYK Yurdundan da atılması üzerine “cezanın ve yurttan çıkarılma işleminin yasal dayanaktan yoksun olduğu gerekçesiyle yürütmenin durdurulması” talebiyle dava açmıştı. Danıştay, hem öğrencinin disiplin cezası nedeniyle KYK yurdundan süresiz çıkarılmasını hem de davaya konu yönetmelik hükmünü hukuka aykırı buldu. Netice olarak da, yurttan süresiz çıkarma işleminin ve yönetmelikteki bendin iptaline karar verdi.

Danıştayın verdiği karar hakkında haber hazırlayan Deutsche Welle (DW), derneğimizin avukatı Baran Kaya’nın da görüşlerini aldı. Kaya:

“Bu yönetmeliğin dayanağı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Kanunu olması gerekirdi; fakat kanuna göre bu yönetmeliği yalnızca bakanlıklar çıkartabilir. [Danıştay] Kredi Yurtlar Kurumunun çıkarttığı böyle bir yönetmeliğe dayanılarak verilecek cezalar hukuka aykırıdır dedi. Yani bu ne demek; bu yönetmelik kapsamında bugüne kadar kime ne disiplin cezası verildiyse ya da bundan sonra verilecekse hukuka aykırı olacak demektir, danıştayın tespiti çok açık.”

Haberin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish