FJbJzoyX0AgjgNA

‘Vadi Yürüyüşü’ne Kadın ve LGBTİ+ Öğrencilerden Tepki: “İTÜ’de Taciz Yürüyüşü İstemiyoruz!”

İTÜ’de eril bir “gelenek” haline gelen “vadi yürüyüşüne” kadın ve LGBTİ+ öğrenciler tepki gösteriyor. “İTÜ’de Taciz Yürüyüşü İstemiyoruz” diyerek yönetimi; tacizi meşrulaştıran bu yürüyüşe karşı önlem almaya çağırıyorlar.

Yılın ilk kar yağdığı zaman erkek öğrenciler tarafından kadın yurtlarının etrafında yapılan bu “yürüyüş”, dün akşam saatlerinde kar yağmasıyla tekrar gerçekleştirildi. Cinsiyetçi, homofobik ve şiddet içerikli söylem ve davranışlarla gerçekleştirilen bu yürüyüşe yönelik herhangi bir müdahale gerçekleşmezken, kadın öğrenci yurtlarından çıkmak isteyen öğrencilerin çıkmasına izin verilmedi.

Kadın ve LGBTİ+ kulüp ve toplulukları kadın yurtlarına yönelik tacizi meşrulaştıran “ Vadi Yürüyüşüne” yazdıkları metinle tepki gösterdiler. Fikir ve ifade özgürlüğüne yönelik toplantı ve gösterilere müdahale eden yetkilileri, tacizi meşrulaştırıcı sloganlar atan gruba karşı önlem almaya ve bu şiddeti derhal durdurmaya çağırdılar.

İTÜ Cins Arı’dan Vadi’de kalan bir öğrenci yasağa rağmen bu sene tekrar çıkan öğrencilere yönelik herhangi bir önlem alınmadığını, bu öğrencilerin gayet rahat bir şekilde yürüyüp yurtlara geri döndüklerini söyledi. Yapılan bu eril yürüyüş hakkındaki rahatsızlığını şöyle aktardı:

“Vadi yurtları çok eril bir ortama sahip, çok kalabalık bir erkek yurdu. Balkona sigara içmeye çıkılmıyor çünkü oradaki kişiler eril veya homofobik bir şey söylemeden iki kelime bile edemiyor. Bu grup dün gece de bornoz giyip ‘işte vadi işte abaza’, ‘çıkmayan ibnedir’ gibi cinsiyetçi ve homofobik sloganlarla çok kalabalık bir şekilde kadın yurtlarına yürüyerek bağırdılar ve iç çamaşırlarını istediler, üstelik final haftası ve gecenin geç saati olmasına rağmen. Kapıdaki görevliler yine erkekleri engellemek yerine kadınların yurttan çıkmasını yasakladılar. Biz zaten toksik maskülen bir kültüre sahip okulumuzda böyle eril bir aktiviteye tepkiliyiz.”

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish