FJFZWgjXoAkhe-P

14 Ocak’taki Enes Kara Eylemine Polis Müdahalesi: 83 Öğrenci Gözaltına Alındıktan Sonra Serbest Bırakıldı

Enes Kara’nın yaşadığı gelecek kaygısı ve baskılardan dolayı intihar etmesi üzerine gençlik örgütleri ve öğrenciler geçen hafta “Bu düzende geleceğimiz yok biz yaşayacağız” diyerek İstanbul Taksim’e 14 Ocak günü için eylem çağrısında bulundu. Basın açıklaması gerçekleştirmek üzere bir araya gelen gençlere polis müdahale etti. 83 öğrenci işkence ile gözaltına alındı.

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Enes Kara geçtiğimiz hafta intihar etmiş; bir video ile kaldığı cemaat yurdunda gördüğü baskıları, yaşadığı gelecek kaygısını ve kendisini özgür hissetmediğini anlatmıştı. Yaşanan olay ile birlikte üniversite öğrencilerinin yaşadığı yurt sorunu, yoksulluk, gençlik üzerindeki artan baskılar, güvencesiz ve uzun süreli çalışma koşulları, gelecek kaygısı, eğitim sistemindeki sıkıntılar, fikir ve ifade özgürlüğünün baskı altına alınması gibi pek çok sorun tekrar gündem oldu.

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesinden arkadaşları Enes Kara’yı karanfilli protestoyla anarken baskıcı politikalara tepki gösterdiler. HDP milletvekili Oya Ersoy öğrencilerin barınma problemini ve iktidarın ücretsiz yurt sağlanma gerekliliğini hatırlatarak meclise soru önergesi verdi. Pek çok siyasi parti açıklama yayınladı. Yurtlarda ve fakültelerde öğrenciler yoksulluğu ve baskıcı politikaları protesto ettiler.

İstanbul Taksim’de de Cuma günü gençlik örgütleri ve öğrenciler Enes Kara’yı anmak ve baskıcı politikaları ve öğrencilerin taleplerine kulak tıkayan politikaları protesto etmek üzere bir araya geleceklerini duyurdu. Beyoğlu Kaymakamlığı yapılacak eyleme yasaklama kararı getirdi. Basın açıklaması okumak isteyen gençlere polis müdahale etti. “Enes Kara vicdanımızdır” sloganlarıyla yürüyen kitleye polis tekrar saldırdı ve 83 öğrenci işkenceyle gözaltına alındı. Polisin işkence görüntüleri sosyal medyada paylaşıldı ve hem iktidara hem de polislere tepki gösterildi. Öğrenciler işlemlerin ardından serbest bırakıldı.

Öğrencilerin gözaltı takibi için emniyete giden avukatlardan Ziya Ergin, cuma günü yapılan müdahaleyi ve gözaltıları derneğimize değerlendirdi:

Gözaltı takibi için Vatan Emniyet’e gittiğimizde, öğrencilerin ters kelepçeli şekilde gözaltı aracında bekletildiğini fark ettik. Çoğu darp edilmişti ve aralarında hemofili hastası olan bir öğrenci vardı, avukatlar olarak duruma müdahale etmemize izin verilmedi. Bu ihlali Baro’nun insan hakları merkezine bildirdik. Öğrencilerin çoğu işkence ve kötü muameleye tabi tutulmuş, bu durum alınan raporlarıyla belgelenmiştir. Öğrencilerin gözaltı sırasında yaşadıkları ifade tutanaklarına geçirilmiştir, ayrıca avukatlar olarak suç duyurusunda da bulunacağız. Öğrencilere yapılan bu sert müdahale ile öğrencilerin ifade özgürlüğü açıkça ihlal edilmiştir. Öğrencilerin yasal toplantı ve gösteri yürüyüşü yapma hakkına bu kadar sert müdahalede bulunulması ile sesini duyurmak isteyen Enes Kara susturulmak istenmiştir.

*Fotoğraf : Sedat SUNA

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish