berkeyiperitialdık4twitter

Berke ve Perit ile Birlikte 14 Öğrencinin Yargılandığı Davanın İlk Duruşması Görüldü: Öğrenciler Serbest!

Tutuklu Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri Ersin Berke Gök ve Caner Perit Özen ile birlikte 14 öğrencinin; “kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, görevi yaptırmamak için direnme, kamu malına zarar verme, kara ulaşım araçlarını kaçırma ve alıkoyma” suçlamalarıyla; 6 yıldan 32 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davanın ilk duruşması bugün (7 Ocak) 22. Asliye Ceza mahkemesinde görüldü. Berke ve Perit’in SEGBİS’le katıldığı duruşmada tahliye kararı verildi. Öğrenciler Silivri Cezaevinden serbest bırakılacak.

Duruşmanın ilk kısmı 12.30’a kadar sürdü ve 2’ye kadar ara verildi. Perit duruşmada “Bizler yalnız eğitim hakkı yenen, dayak yiyen öğrenciler değiliz, bizim haklı bir mücadelemiz var. Üzerime atılan tüm suçları reddediyorum, tahliyemi talep ediyorum” derken Berke ise eğitim hakkının gasp edildiğine vurgu yaptı.

Duruşmanın ikinci kısmında kalan savunmalar alınmaya devam etti. Açık bir dava olması gerekirken “hakimin talimatı var” denilerek mahkeme salonunun kapısı kapatıldı. Dışarıda bekleyenlerin duruşmayı dinlemesi engellenerek koridordan çıkarıldıklar. Avukatlar öğrencilerin derhal serbest bırakılmasını talep etti. Öğrencilerin avukatlarından Burçin Şahan, tutuklamaların hukuka aykırı olduğunu söylerken Berke’nin avukatı, “Modern hukuk düzeninde yapılabilecek en büyük kötülük bir kişiyi tutuklamaktır.” diyerek tutuksuz yargılamanın önemine dikkat çekti. Perit’in avukatı da “3 ayı aşan tutukluluk söz konusu ve bu anayasaya ve insan haklarının ağır bir ihlali söz konusudur”  diyerek savunmayı sürdürdü.

Öte yandan davacıların tebligata rağmen duruşma salonunda bulunmadığını ve bu yüzden onlara soru dahi sorulamadığını belirten avukatlar, “Sanıkların beyanı esas alınmalıdır, belli ki davacılar mahkemeyi dikkate almamaktadırlar” dedi. Derneğimizin avukatı da olan Baran Kaya savunmasını yaparken görüntülerin nasıl alındığına dair inceleme yapılmadığına dikkat çekerek özel güvenliklerin topluluğa müdahale etmek gibi bir görevi olmadığını belirtti.

Duruşma sabahında; öğrencilerin, mezunların, yargılanan öğrencilerin yakınlarının ve akademisyenlerin katıldığı basın açıklaması yapıldı. Perit’in annesi Canseli Özen de açıklama yapan kişiler arasındaydı. Basın açıklamasına ayrıca çok sayıda milletveili katılırken sivil toplum örgütlerinden temsilciler de Çağlayan Adliyesi önünde öğrencilere destek için oradaydı.

6 Ekim’den bu yana tutuklu olan Berke’nin ve Perit’in serbest bırakılması ve adil bir yargılama talebiyle Sivil Alan Araştırmaları Derneğinin de içinde yer aldığı insan hakları savunuculuğu yapan sivil toplum örgütleri ve ağların katıldığı bir imza kampanyası düzenledi. 4 Ocak’ta yayınlanan kampanya metnine Türkiye’den ve yurtdışından 22 sivil toplum örgütü ve ağı imzacı oldu. Bunun yanında EuroMed Rights, İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Sivil Alan Araştırmaları Derneğinin olduğu ortak bir açıklama yayınlandı. Ayrıca İHD, TİHV ve OMCT-FIDH da bir metin yayınladı. Düzenlenen hashtag kampanyasında da Avrupa Parlamenterleri Nacho Sánchez Amor ve Sergey Lagodinsky de Berke ve Perit’e özgürlük çağrısı yaptı.

Ne Olmuştu?

Boğaziçi Üniversitesi hazırlık öğrencileri 4 Ekim Pazartesi günü, derslerinin yüz yüze yapılması talebiyle rektörlük önünde eylem gerçekleştirdi. Naci İnci’nin rektörlük binasından çıkışı esnasında öğrenciler özel güvenlik tarafından darp edildi. Öğrencilerin yüz yüze eğitim talepleri sürerken dün Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan’ın 2021-2022 Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreninde Boğaziçili öğrencileri hedef göstererek: “Rektörünüz aracın içinde, siz önünü kesiyorsunuz, daha sonra aracın üstüne çıkıp tepinmeye başlıyorsunuz. Böyle bir öğrenci olamaz. Onlar olsa olsa üniversitelerin içine sızmış teröristlerdir.” demesinin ardından öğrenciler gözaltına alınmaya başladı.
Açıklamaların ardından üniversite polis ablukasına alınırken eylemlere katılan arkadaşlarının kampüs içinde ve dışında gözaltına alındığı bilgisini alan öğrenciler Güney Kampüs Kapısı önünde oturma eylemi gerçekleştirdiler. Oturma eyleminin ardından polis 7 öğrenciyi daha darp ederek gözaltına aldı.

3 öğrenci serbest bırakılırken 7 öğrenci hakkındaki ise 4 Ekimdeki eylemler gösterilerek “Kamu malına zarar, tehdit, hakaret, 2911 muhalefet” ettikleri iddiasıyla savcılığa sevk edildi. Berke ve Perit tutuklandı. Öğrencileri “kayyum” Naci İnci’nin ihbar ettiği öğrenildi.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish