boğaziçidirenişi3

Boğaziçi Direnişi 1 Yaşında!

Dün (4 Ocak) Boğaziçi protestolarının 1. yıldönümüydü. Öğrenciler önce kampüslerinde eylem gerçekleştirdi ve ardından da Kadıköy’de gençlik örgütlerinin de katıldığı bir eylem düzenlendi.

Melih Bulu’nun 2 Ocak 2020’de atanmasının ardından 4 Ocak’ta başlayan eylemler; Melih Bulu’nun görevden alınıp yerine Naci İnci’nin atanmasına karşı da devam etti ve dün 1. yılını doldurdu. Öğrencilerin pankart atölyesinin ardından akademisyenlerin nöbeti gerçekleşti.

Saat 14.30’da Güney Meydanda yürüyüşe başlayan öğrenciler kampüsün içinde alkış ve sloganlarla yürüyüşü gerçekleştirip Güney Kapıda açıklamada bulundular. ”#BerkeyePeriteÖzgürlük” diyerek bitirdikleri açıklamalarında bir yıldır yaşananları özetleyip taleplerini sıraladılar.

Kampüste gerçekleştirilen etkinlik ve eylemlerin ardından saat 18.30’da KESK direniş bileşenlerine destek vermek amacıyla açıklama gerçekleştirdi. KESK’İn ardından da öğrenciler ve gençlik örgütleri Kadıköy Rıhtım’da basın açıklaması gerçekleştirdiler. Pankart ve sloganlarla alanda toplanan kitle, “Türkiye hapishanelerindeki binlerce tutsak için buradayız” diyerek eyleme başladılar. Mücadele umuttur diyen öğrencilerin açıklamalarının ardından Berke ve Perit’in cezaevinden gönderdiği mesajlar okundu.

Berke mesajında: “İktidar beni kayyumun arabasını üzerine çıktığım için tutsak etti. Asıl sebebin haksızlığa karşı durmam olduğunu hepimiz biliyoruz” dedi. 

Perit ise:“Kayyumlara ve AKP’nin üniversitelerdeki tehdidine karşı özgür, özerk, demokratik bir üniversite hedefiyle başlattığımız mücadele 1. yılına ulaştı. Bu bir yıl içinde iktidar devletin tüm baskı mekanizmalarını seferber ederek bizleri yıldırmaya çalıştı. Yüzlercemiz gözaltına alındı, polis şiddetine uğradı. Onlarcamız hapishanelerde tecrit altına alındı. Burslarımız kesildi ama kararlı duruşumuzu asla taviz vermedik.” mesajını gönderdi

Öğrenciler, mesajların ardından 7 Ocak’ta Çağlayan Adliyesine Berke ve Perit’in davası için dayanışma çağrısı yaptılar.

Ardından BÜLGBTİ+ Kulübünün açıklaması okundu. Daha sonra da gençlik örgütleri konuşmalarını gerçekleştirdiler.

*Fotoğraflar Dilara Tan tarafından çekilmiştir.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish