Adsız tasarım

Derinleşen Yoksulluğa ve Ekonomik Krize Karşı Üniversiteliler de Sokakta!

Türkiye’nin farklı şehirlerinde, Türk lirasınin hızla değer kaybetmesiyle derinleşen yoksulluğu ve ekonomik krizi protesto etmek için halk sokağa çıktı. Gerçekleşen yürüyüş ve eylemlerde sık sık “hükümet istifa” sloganı atıldı. Pek çok yerde eylemlere polis müdahalesi gerçekleşti.

Üniversite öğrencileri de kendi talepleriyle bulundukları alanlarda eylemdeydiler. Öğrenciler eylemlerde, 650 TL bursla geçinemediklerine ve her geçen gün yoksullaştıklarına dikkat çektiler.

Hisarüstü’nde Eylem

İstanbul’da Şişli, Kadıköy, Karaköy, Esenyurt ve pek çok yerde yapılan eylemlere gençlik örgütlerinin de katılımı yoğundu. Boğaziçi Üniversitesinin bulunduğu Hisarüstü mahallesinde de öğrenciler, ekonomik ve siyasi baskılara karşı, hükümete karşı birlikte mücadele ediyoruz diyerek yürüyüş gerçekleştirdiler. Boğaziçi Direnişi’nin sosyal medya hesabından canlı yayın yaptığı yürüyüşe evlerden alkışlarla, tencere tavalarla destek verildi. Yürüyüşte sık sık “Savaş, sömürü, kayyum düzenine son!” ve “polis defol üniversiteler bizimdir” sloganları atıldı.

ODTÜ Ayakta

Ankara’da gerçekleşen eylemlerden birisi de ODTÜ’deydi. ODTÜ’de çok sayıda öğrenci, sloganlarla ve alkışlarla yurtlar bölgesinde yürüyüş gerçekleştirdi. Öğrenciler, her geçen gün yoksullaşmalarına, barınma problemlerine, yemekhanede yaşadıkları sorunlara dikkat çektiler ve bu sorunların ekonomi politikalarıyla ilgili olduğunu ifade ettiler. Eylem boyunca yurtlardan öğrenciler de alkışlarla ve tencere-tava çalarak eyleme destek oldular.

Eyleme katılanların sayısı arttıktan sonra öğrenciler “Hükümet İstifa”, “Işıkları Aç Kapa, Ampül Patlasın” ve “ODTÜ Ayakta AKP’ye Direniyor” sloganlarıyla A4 kapısına yürüyüşe geçtiler. Çevik kuvvet öğrencilerin 100. yıl mahallesine çıkmasına engellemek biber gazıyla saldırdı. Bir öğrenci gözaltına alındı ardından serbest bırakıldı. ODTÜ’lüler A4 yolu üzerinde uzun süre sloganlarla bekledikten sonra tekrardan kampüs içerisine döndüler ve forum yaparak mücadeleyi nasıl büyüteceklerini konuştular.

Harran Üniversitesi KYK Yurtları

Şanlıurfa’daki Harran Üniversitesi Göbeklitepe Erkek Ögrenci Yurdunda da “Hükümet istifa!” sloganları ve ıslıklar yurtlarda yankılandı.

Eylem Çağrıları

Eylem çağrıları bugün de devam ediyor:

Bilkent Öğrencileri #hükümetistifa demek için bugün 17.30’da 76 çimlerinde buluşmaya çağırdı

ODTÜ öğrencileri, artan krize ve pahalılığa karşı “Hükümet İstifa” demek için bugün saat 19.00’a 5. Yurt Önüne yürüyüş çağrısı yaptı.

Gençlik Komiteleri “Dolar yükseliyor, geleceğimiz çalınıyor, konuşunca suçlu biz oluyoruz. ARTIK YETER!” diyerek 12 Aralık’ta Ankara’ya çağırdı.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish