EwrOABBWQAYq5Vx

Boğaziçi Sergi Davasında Üçüncü Duruşma Görüldü

Boğaziçi Direnişinin ilk zamanlarında kampüs içerisinde açılmış olan sergide gösterilen bir eser sebebiyle 7 öğrencinin “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçlamasıyla yargılandığı davanın 3. duruşması bugün Çağlayan Adliyesinde görüldü. Öğrencilerin avukatlarının sunduğu CD’nin görüntülü ve yazılı çözümleme yapılması için bilirkişiye gönderilmesine karar verildi.

Salonun daha büyük olmasından dolayı duruşma, 27. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Salona gazeteciler, gözlemciler ve öğrencilerin yakınları alındı. Bir sonraki duruşma 9 Şubat 13.30’da görülecek.

Konu Olan Eserin Güvenlik Görevlisi Tarafından Asıldığı İfade Edildi

Avukatların savunma yaptığı ve tanık öğrencilerin dinlendiği duruşmada tanık Mehmet İnci, davaya konu olan eserin asıldığı anı gördüğünü ve asan kişinin güvenlik görevlisi olduğunu aktardı.

Tanıklardan İlayda Altıok, bazı eserlerin güvenlik görevlileri tarafından asıldığına tanık olduğunu belirtti. Kimin yaptığı belli olmayan eserin de güvenlik tarafından asıldığını duyduğunu söyledi.

Avukatlar tarafından konu olan eserin panoya asılı olduğu ve makas tutan bir özel güvenlik görevlisinin yer aldığı bir CD sunuldu. Sunulan CD’nin çözümleme yapılması için bilirkişiye gönderilmesine karar verilirken, avukatların CD’deki güvenlik görevlilerinin kim olduklarının sorulması ve tanık olarak dinlenmesi talebi mahkeme tarafından reddedildi. Ayrıca avukatların; daha önce dinlenen ve güvenlik görevlisi olan tanıklar Faruk Kardoğan ve Alparslan Çepni’nin beyanlarındaki çelişkiler, öğrencilerin ve tanıkların ifadeleri ve videodaki görüntüler dikkate alınarak tekrar dinlenmesi talebi de reddedildi.

Ne olmuştu?

Boğaziçi Üniversitesine kayyum atanmasıyla başlayan protestolar kapsamında, 150’yi aşkın sanatçıdan 400’e yakın eserin sergilendiği bir açıkhava sergisi düzenlenmişti. Yeni Şafak gazetesinin ve Boğaziçi Üniversitesi İslam Araştırmaları Kulübünün (BİSAK), sergideki bir eseri hedef göstermesiyle 7 öğrenci hakkında “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçlamasıyla dava açılmıştı. Tutuklu yargılanan iki öğrenci 17 Mart’taki ilk duruşmada tahliye edilmişti. Tüm öğrencilerin tutuksuz yargılanması sürüyor.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish