4-_berna_akkYzal

Röportaj: Berna Akkızal ile “Dayanışma Güçlendirir!” Belgeseli Üzerine, Bianet

Dernek Direktörümüz Berna Akkızal, Bianet’ten Ayçe İdil Ağca’nın gerçekleştirdiği söyleyişide, Türkiye’deki öğrenci dayanışmasının ve aktivizminin kazanımları üzerine hazırladığımız “Türkiye’de Öğrenci Mücadelesi: Dayanışma Güçlendirir!” belgeselimizi anlattı.

Marmara, İstanbul, Boğaziçi ve Yıldız Teknik Üniversitesinden hak mücadelesi vermiş öğrenciler ile görüştüğümüz belgeselin hazırlanma fikrini Akkızal: “Pozitif hikayelerin vurgulanması, hepimize umut olması gerektiğini düşündük. Dayanışmanın ve mücadelenin birçok olumlu sonucu var. Bunlar doğal olarak sosyal medyada, haber portallarında karşımıza sıklıkla çıkmıyor. Biz dayanışmanın eninde sonunda kazandıracağını, birlikte mücadele etmenin haklarımızı geri almakla sonuçlanacağını, korkunun çoğu zaman birlikte aşılabileceğini öğrencilerin kendi ağızlarından aktarmak istedik.” diyerek aktardı.

Akkızal söyleyişide Türkiye’deki gençlerin en önemli probleminin ise “yoksulluk” olduğuna değindi. Devletin bu yoksulluğu gidermek için kısıtlı olarak sunduğu burs ve yurt gibi imkanların ise protesto hakkını kullanan öğrenciler için ilk fırsatta geri alınabilir olmasının, ekonomik bir tehdit haline geldiğini de ifade etti.

Ayçe İdil Ağca’nın hazırladığı röportaja ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish