siddetsizeylemhakkitwitter

#HakkınVar Kampanyasının İlk Videosu: “Kampüslerde Şiddetsiz Protesto Haktır!”

Üniversitelerde öğrencilerin elde ettiği kazanımları ön plana çıkarmayı amaçladığımız #HakkınVar isimli kampanyanın ilk videosu yayında!

Kampüslerde öğrencilerin karşılaştığı ifade, örgütlenme ve toplanma özgürlüklerinin ihlali, toplumsal cinsiyet temelli eşitsizlikler, ekonomik ve sosyal anlamda uğradıkları ayrımcılıklar ile kampüsteki yeşil alan tahribatı meselelerine karşı öğrencilerin direnişini ve mücadelesini vurgulamak için hazırladığımız video kampanyasının ilkinde “Kampüslerde Şiddetsiz Protesto Haktır!” diyerek, İTÜ’lü öğrencilerin direnişine yer verdik. 

İTÜ’lü öğrenciler, 2016 senesinde kampüste yapılması planlanan yeşil alan tahribatına karşı sürdürdükleri direnişlerini kazanımla sonuçlandırdı. “Yeşil Kampüs Çalışmaları” kapsamında İTÜ Maçka Kampüsündeki yeşil alanın bir kısmının yok edilerek kafeterya ve amfi yapılmasının planlandığını bilgisi İTÜ’nün resmi sitesinde yayınlandıktan sonra, öğrenciler buna engel olmak için 20 Şubat günü kampüste bir araya geldi. Kampüste bulunan parkın zeminini sökmek için getirilen iş araçlarını engellemek için direnişe geçen öğrenciler, iki haftaya yakın gece gündüz nöbet tutarak sürdürdükleri direnişi, İTÜ Rektörlüğünün geri adım atmasıyla başarıya ulaştırdılar. İki haftanın sonunda İTÜ Rektörlüğü “Kafeterya olması öngörülen alanın da, yeşil alan olarak yeniden düzenlenmesine karar verilmiştir” şeklinde resmi bir açıklama yaparak kafeterya yapımını iptal ettiğini duyurdu. Daha sonrasında İTÜ’lü öğrenciler yayınladıkları bildiri ile “Birlikte Savunduk Birlikte Kazandık” diyerek direniş çadırını birlikte sökmeye ve zaferi birlikte kutlamaya çağırdı.

Öğrenciler kampüsteki yaşam alanlarına ve haklarına sahip çıkarak beraber mücadele ediyorlar. Öğrencilerin özel güvenlik birimleri ve/ya kolluk güçleriyle karşı karşıya kaldığı ve şiddete maruz bırakıldığı görüntülerin karşısında, kampüslerdeki anayasa ile korunma altına alınmış olan toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkını kullanan öğrencilerin yanında olduğumuzu belirtiyor ve “Kampüslerde Şiddetsiz Protesto Haktır!” diyoruz.


tr_TRTurkish
tr_TRTurkish