Kalacakları KYK Yurtları Karantinaya Çevrilen Öğrencilere Ne Olacak?

Artan Covid-19 vakalarıyla mücadele adı altında, karantina kurallarını ihlal eden vatandaşların, Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü (KYK) yurtlarına yerleştirileceği bilgisi geliyor. Afyon, Çankırı, Sakarya, Sivas, Düzce, Kayseri ve Elazığ valilikleri başta olmak üzere, Türkiye’deki bazı valilikler, karantina kurallarına riayet etmeyen vatandaşları KYK yurtlarında tutma kararı aldı. Buna bağlı olarak, bu yurtlarda kalan öğrencilerin ve eşyalarının durumuna ne olacağı sorusu, cevapsız bir şekilde güncelliğini koruyor.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversitelerdeki eğitim şeklini üniversite yönetimlerinin inisiyatifine bırakmıştı; fakat akabinde Sağlık Bakanlığı, YÖK’e bir tavsiye yazısı göndermişti. Bu tavsiyede, eğitimin hibrit bir modelden ziyade, olabildiğince çevrim içi koşullarda sürdürülmesi dile getirilmişti. Birçok öğrenci sosyal medyada hibrit bir eğitim modeli konusundaki talebini dile getirse de, üniversitelerin çoğu çevrim içi bir şekilde eğitimini sürdürüyor olacak. Fakat uygulamalı dersleri olan öğrenciler, üniversitelere gitmeye devam edecek. Bu durumda, daha önce eğitimini KYK yurtlarında sürdürmekte olan öğrenciler, nerede kalacakları sorusuyla karşı karşıya kalıyorlar.

Çeşitli üniversitelerden öğrenciler, konuya dair rahatsızlıklarını dile getirmeye başladı. Sakarya Üniversitesinin KYK Yurdu da benzer tedbirler çerçevesinde, karantina yurduna çevrileceği için, öğrencilere eşyalarının alınması gerektiğine dair mesaj gitti. Eşyalar alınmadığı takdirde de, müdürlüğün bu konuda sorumluluk almayacağı belirtildi. Elazığ’daki kadın öğrencilerin kaldığı KYK Yurdunda ise, öğrencilerin eşyalarının bulunduğu odalarda hasta vatandaşların kaldığı bilgisi öğrencilere verilmemiş. Yurtta kalan öğrenciler, eşyalarının akıbetini sosyal medya üzerinden soruyor

Bu süreçte KYK’ya, YÖK’e ve ilgili valiliklere sormak isteriz:

  • Bu süre zarfında, Covid-19 Pozitif vatandaşlar için tahsis edilen KYK yurtlarında kalması gereken öğrencilerin ve onların eşyalarının durumu ne olacak?
  • Elazığ örneğinde olduğu gibi, öğrencilere haber verilmeden, odaları vatandaşlara tahsis edilen başka KYK yurtları da var mı? Varsa, oradaki ihlallere karşı nasıl önlemler alınıyor ve öğrenciler bu süreçten ne zaman haberdar edilecek?
  • Covid-19 salgını nedeniyle eşyalarını alamayacak olan başka şehirde yaşayan öğrencilerin eşyalarına ne olacak? 

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish