LGBTİ+ Öğrenciler Kampüste!

Bu seneki 28. Onur Haftasının teması, “Ben Neredeyim?”. Temanın çıkışıyla da alakalı olan güvenli alan ve güvende hissetmek, kampüsteki LGBTİ+ öğrenciler için ne kadar mümkün?

Türkiye’de LGBTİ+ öğrenciler, bir sivil alan olan kampüste, hiçbir ayrımcılığa ve fobiye maruz kalmadan, özgürce var olmak istiyor. Bunun için kampüslerde mücadelelerini sürdüren LGBTİ+ öğrenciler, “Ben Neredeyim?” sorusuna KAMPÜSTE diye haykırırken, güvende hissetmek, eşitlenmek ve görünür olmak istiyor.

Yasaklara rağmen bir araya gelen, gerektiği zaman kampüsler arası destek mekanizmalarını örgütleyerek dayanışan ve bu yoldan vazgeçmeyen LGBTİ+ öğrencilerin direnişi, Covid-19 salgını nedeniyle, bu sene online bir şekilde devam edecek. #EvdeKal çağrısının zorluklarına ve güçlüklerine rağmen, dayanışmayı elden bırakmayan öğrenciler, şimdilik çevrimiçi bir şekilde sürdürürken, kampüslere dönüldüğünde, yönetim tarafından tanınmaya, ayrımcılığa karşı beraber direnmeye devam edecekler.

Ayrımcılığın yaşanmadığı, dayanışmayla kuvvetlenen, gullümlü ve güvenli bir kampüs tahayyülü ile, Türkiye’deki bütün kampüslerin gökkuşağının renklerine boyanacağı bir yarının tahayyülü ile diyoruz ki, LGBTİ+ öğrenciler kampüsteler ve varlar!

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish